Anavy

Tak tuhle značku jsem objevila snad jako úplně první, když jsem ještě před narozením syna hledala české výrobce. Mají kvalitní zboží, profesionální přístup a stále nějaké krásné nové vzory plen. Svého času jsem jim natolik propadla, že jsem musela mít každý nový vzor "do sbírky" , čehož si jistě ve skladu, kam jsem si pro objednávky chodila, všimli :) Anavy patří k mým nejoblíbenějším....

 

Jmenuji se Ivana Filipovičová a jsem majitelkou firmy Anavy. Pocházím z Brna, nyní však žijeme v Ivančicích.

Povím Vám něco o vzniku mé firmy ...

Značka jako taková (= název) vznikla v roce 2003, kdy jsem tak pojmenovala svoji chovatelskou stanici zlatých retrívrů. V roce 2007 jsem název začala používat ve spojitosti s šitím sběratelských plyšových medvídků a tehdy jsem pořádala i kurzy k jejich šití. Tenkrát jsem přemýšlela, jak to celé pojmenovat. Pokud si název značky přečtete pozpátku, asi pochopíte, jak vznikl :)) Jen s ypsilon se mi vizuálně zdál hezčí, než s měkkým i, takže proto ta výměna písmene. No a medvídka do loga mi kreslil švagr-ilustrátor, medvídek v logu má tedy význam naprosto přímočarý - značka měla původně sloužit pro sběratelské medvídky, s plenami jsem začala až nějaký čas poté.

Pokud mluvíme o názvu jako takovém, tak za tím stála má potřeba své sběratelské medvídky nějak uceleně označit. Pokud ale mluvíme již o plenách, které jsem začala šít cca rok poté, tak k tomu mě vedly důvody zcela jednoduché - látkové pleny, které byly dostupné na trhu, mi tehdy po mou první dceru (nar. 2008) nevyhovovaly, takže jsem začala experimentovat s šicím strojem. Poměrně brzy jsem zjistila, že běžně dostupné materiály nejsou to pravé a začala jsem v zahraničí shánět něco lepšího (bambusové a konopné látky, nepromokavý PUL atd.). Tehdy v roce 2008 ještě neexistoval žádný český eshop, který by tyto materiály prodával, takže jsem si objednala na zkoušku ze zahraničí a poté jsem i organizovala několik hromadných objednávek těchto materiálů. Zapojilo se opravdu hodně maminek, doma byly tuny rolí látek a manžel mi to dodnes neodpustil :) Krátce poté byl založen obchůdek Šijemdětem, s jehož zakladatelkou a majitelkou jsme se rychle spřátelily a spolupracujeme dodnes. Tím odpadlo náročné shánění materiálů na vlastní pěst, byly jsme na to už dvě. Asi nejnáročnější bylo zjistit, jak je to se všemi atesty, co jsou u nás požadované, shánění atestovaných materiálů eventuálně placení atestů tady v ČR. Dnešní švadlenky už to mají v tomto ohledu mnohem snazší, cestička už je pár let pěkně prošlapaná :)

Jak jsem se dostala k látkování...

O tom, že existují moderní látkové pleny, jsem se dozvěděla v roce 2007, když jsem čekala své první dítě. Narazila jsem na to úplně náhodou v nějakém časopise, už si nepamatuji přesně, ale byla to reklama zřejmě na značku Popolini. Jakmile jsem to začala zkoumat, byla jsem hned přesvědčenou budoucí uživatelkou. Manželovi se to také líbilo. Zároveň jsem poznatky o plenách využila jako téma pro svou seminární práci v předmětu Environmentalistika, který jsem ten semestr na VŠ absolvovala. Tím se dostáváme k mému studiu...

Když jsem otěhotněla, studovala jsem Fakultu informatiky Masarykovy Univerzity v Brně a zároveň jsem pracovala na Ústavu výpočetní techniky jako programátor a posléze pracovník uživatelské podpory. Potom jsem odešla na mateřskou a krátce po narození dcery jsem začala s šitím plen. Fotky svých výrobků jsem sdílela na internetové diskuzi pro maminky, mělo to velký ohlas, takže mě začaly maminky žádat, ať jim taky něco ušiju. Takže jsem začala šít na zakázku, postupem času poptávka rostla tak, že už se to nedalo stíhat a výroba se musela přesunout do šicí dílny. Tam šijeme dodnes :)

Rodina mě podporovala...

Manžel byl látkovými plenami nadšený, od narození dcery přebaloval a věděl o plenách vše. V šití plen mě samozřejmě také podporoval a posléze i v podnikání. Ostatní členové rodiny s tím neměli až zas tolik do činění, ale celková idea látkových plen se jim vždy líbila. Mám tři děti - dvě holčičky a jednoho chlapce.

První výrobek...

Můj první šitý výrobek byl jehelníček pro maminku v 1. třídě :) Ale pokud myslíme plenkový výrobek, tak se jednalo o kalhotkovou plenu, kterou jsem šila ještě během těhotenství s 1. dcerou v roce 2008. Moc to ale nevyšlo, použila jsem střih z nějakého časopisu a plenka byla myšlena spíš jako dekorativní vrstva přes plenu jednorázovou. Pak jsem si našla střih na internetu a ušila sadu asi 10 kalhotkových plenek, které jsem po narození dcery používala. Toto je jedna z nich:

Také jsem měla vlňáčky, pletené mi vyrobila tchýně a z vlněné metráže, kterou jsem náhodou sehnala ve výprodejovém obchodě, jsem vyrobila vlňáčky šité

Bylo to celkově hodně objemné balení, takže jsem zanedlouho opět sedla k šicímu stroji a začala vynalézat. Postupně jsem se dopracovala až k současné podobě pleny, která se v nezměněné podobě (co se týká střihu) šije od roku 2010.

Teď Vám prozradím, jak u nás vzniká plenka, čím si musí projít než se dostane k Vám...

Vše začíná nákupem látek. Některé látky kupuji pořád dokola a ve velkých množstvích, zejména bambusové froté, které se používá skoro do všech výrobků. Necháváme si ho vyrábět na zakázku tady v ČR. Potištěné látky vybírám vždy podle toho, jak se mi daný vzor líbí a doufám, že se bude líbit i zákaznicím :) Tyto látky před šitím pereme a sušíme, aby se vysrážely, poté převíjíme zpět na role, aby se s nimi dobře manipulovalo při stříhání. Stříhá se ve velkém počtu vrstev, mnoho kusů naráz. Potom se jednotlivé vrstvy pleny sestaví k sobě, aplikuje se část patentků, našije se gumička, celá plena se obšije a aplikuje se zbytek patentků. Stejně tak je třeba nastříhat, ušít a napatentkovat vkládací pleny. Celý proces je rozdělen mezi několik pracovnic, jedna řeže látky, jiná aplikuje patentky, jiná šije gumičky atd. Výsledná plena se zkompletuje s vkládacími plenami a potom je už připravena k expedici do našeho skladu. Exkurzi do šicí dílny najdete ZDE

S kým se radím a jak vymýšlím nové produkty?

Konzultuji především s paní mistrovou na šicí dílně a se svou kolegyní ve skladu. Potom jsou samozřejmě cenným zdrojem podnětů naše zákaznice, maminky dětí, které plenky nosí. Co se týká návrhu střihů, je to postupný proces. Něco ušijete "od oka" nebo podle obecných střihů (třeba tepláčky), vyzkoušíte a pak upravíte to, co se vám nelíbí. Třeba u těch tepláčků, pokud je chceme dávat přes látkové pleny, to znamená zvýšení sedu, upravení šířky přes boky atd. S plenou je to podobné. Vše jsem v době vývoje zkoušela na svých dětech, takže jsem viděla, jak plenka sedí a jak se chová při údržbě, nedostatky jsem poté hned promítla do úpravy střihu. Postupně jsem se takto dopracovala k jakémusi ideálu, který samozřejmě nesedí úplně všem, ale většině dětí ano. Vlastní děti jsou užitečné při testování v počáteční fázi, ale jakmile je hotový prototyp, je potřeba ho nechat otestovat více maminkami a dětmi, protože každý má trošku jiné proporce a zvyklosti při používání plen, takže z takového testování vzejdou další cenné podněty. Co se týká vývoje střihu, to jsem vždy dělala já sama, stejně tak řešení různých vychytávek funkčnosti a materiálů. Na dílně se potom zabývají technickou stránkou věci, tj. aby byla plena ušitá hezky, nic se nekroutilo, gumička netrhala atd.

A co mě na tom baví nejvíc? 

No přece nakupování nových vzorů látek :))

Získali jsme i pár ocenění....

Naše pleny se staly 3x celkovým vítězem spotřebitelské ankety Plena roku (2011 2012 a 2013) a kromě toho získaly i řadu dalších umístění v dílčích kategoriích. Pokud je mi známo, tak je to dosud největší počet vítězství jedné značky v historii soutěže. Na veletrhy nejezdíme, není to v našich časových možnostech a také si myslím, že dokážeme peníze investovat efektivněji, než do veletrhů :)

Mé přání a cíle...

Ráda bych především udržela a dále rozvíjela dobrou pověst a kvalitu našich výrobků. Nemám vytyčené žádné vysoké cíle, ale spíše postupně pracuji na drobnostech, to je mnohem důležitější :)

Fotogalerie