Proč používat látkové pleny?

Jaké mohou být důvody k tomu, začít látkovky používat? Důvodů je hodně, každého k tomu vede něco trochu jiného, ale cíl je stejný - spokojené dítě i máma :) 

Pokud jste maminka, která se pro látkování rozhoduje, nebo pokud vy sama chcete nějakou maminku k používání látkovek přivést, ukažte jí tenhle článek, třeba jí pomůže v rozhodování :)

 

 

- Ekologie, dopad na životní prostředí 

Už samotná výroba jednorázových plen je mnohem ekologicky náročnější, než výroba plen látkových. O množství odpadu nemluvě. Jednorázová plena se rozkládá neuvěřitelných 250 let, Váš prcek pokud je používá, vytvoří za ty zhruba 2 roky na plenách 1 tunu odpadu, kterou bude tvořit cca 4000-4350 jednorázovek - zapláče i Vaše peněženka a to už se dostáváme k dalšímu bodu

- Ušetření peněz

Kupování jednorázových plen je v podstatě doslova „vyhazování peněz“. S látkovými plenami je sice investice na začátku vyšší, protože musíte koupit látkouvou výbavu, ale ve výsledku dáte do plen mnohem míň peněz. Cena za látkovou výbavu je velmi proměnlivá, protože způsobů a systému je hodně a každý si může vybrat co mu sedí nejvíce. Ale i kdyby jste si koupili výbavu za 10 000 (což už je veelmi pěkná výbava) a připočetli náklady za praní (cca 3500-4500-závisí na pracím prostředku, platbách za elektřinu a vodu) tak Vás látkování vyjde na 14 500 - což je pořád několikatisícová úspora oproti plenám jednorázovým

- Zdraví dítěte – přírodní materiály a žádná chemie

Další věc je, že v látce se dítě vyhne dotyku jakýchsi chemikálií s jeho citlivou kůží. Smrad, který nasáklé (ani nemusí být nasáklé) jednorázovky vytváří vás také nebude trápit. Opruzenin kvůli zapaření dítěte v jednorázu ubude. Navíc se pohlavní orgány vašeho miminka v jednorázovce mohou přehřívat a to může mít neblahý vliv v pozdějším věku (gyn. záněty, neplodnost). Pro správný vývoj kyčlí je látková plenka také stoprocentně lepší než jednorázová

- Sympatie a životní styl, přirozenost

Látkové pleny vám také můžou být prostě jen sympatické, jejich používání se třeba blíží vašemu životnímu stylu. Uvědomili jste si někdy, že jednorázovky jsou hit pouze posledních pár let? Do té doby byly látkovky zcela normální, dnes se na maminky používající látku mnohdy hledí jakoby spadly z višně. Pokud je Vám kolem 25 let, jistě vás maminka ještě balila do látkovek :) 

- Zapojení dítěte při věšení, skládání

Vždyť i  "práce" kolem plen může být zábavná pro vás i vaše dítě. Vyndávání plen z pračky, věšení na šňůru (dítě může např. podávat kolíčky a u toho si procvičovat barvy nebo počty - u nás běžná praxe :) )

fotka-zdroj:bio-info.cz

- Můžete je pak prodat, používat na více dětí

I pokud plánujete jednoho potomka látkování se vyplatí. Pokud ale bude látkovou výbavu používat druhý sourozenec, ušetření je téměř 100% - druhý už jede zadarmo :) (jasně budete si chtít koupit něco málo nového i pro druhé miminko, ale už to nebude tak zásadní částka)

- Kvalita a podpora českých výrobců

Podpora českých výrobců může být také jeden z důvodů proč látkovat. Proč nepodpořit tuzemskou značku když jich tu máme kupu! A ještě k tomu-kvalita je zaručena :)

- Neustále plný koš, vynášení do popelnice

Já třeba přímo nenávidím vynášení odpadků. Představa, že budu každý den běhat do popelnice s velkým černým pytlem mě děsí.

- Krásné vzory, může to být koníček, chcete se odlišit...

Navíc látkové pleny mají krásné vzory, (nejen) v létě uděláte na pískovišti s krásnou látkovkou parádu a určitě nepůjdete "s davem" . Dav bude pouze koukat s otevřenou pusou co že to vytahujete z tašky.

- Hlídání, zda jednoráz nedochází, jezdění do obchodu na plínky v akci

S látkou to jde jednodušeji :)

- látkování můžete krásně kombinovat s BKM (bezplenkovou komunikační metodou)

O této metodě bude jeden z budoucích článků :)

- Hygiena

Látkovky si vyperete podle Vás, jednoráz z továrny-nikdy nevíte, co se s ním přesně dělo...viz. cizí předmět v jednorázové pleně

- Předejdete nehodám

Z některých jednorázovek, které nemají vzadu nařasené gumičky, může stolice protéct až "na záda"

- Doba automatických praček

Máte doma pračku? Pravděpodobně ano. Určitě v ní i perete - praní látkovek (jedna pračka za 2-3 dny navíc ) nebude žádný problém

 

Mě přivedl na látkování manžel, který to viděl u známých a hned se mu to zalíbilo, já byla napřed skeptická, ale pak jsem hledala informace, koupila pár plenek do začátku a látkování mě začalo bavit. Nejvíce se mi líbí, že je to takové přirozenější, dítě se nezapařuje a vytváří méně odpadu. Přebalování mě baví i díky krásným vzorům plenek a pořád bych zkoušela něco nového!

Pokud Tě napadá ještě nějaký další důvod a není tu uveden, napiš na email info@u3prcku.cz a já ho zde zařadím! Článek ráda upravím tak, aby byl co nejhodnotnější.

a nakonec ještě jeden pěkný ,,srovnávací" obrázek :)